Podstawową różnicą pomiędzy kredytami gotówkowymi a konsolidacyjnymi jest cel kredytowania, czyli cel na jaki można przeznaczyć pieniądze. Kredyty gotówkowe, a precyzyjnie pisząc – pożyczki gotówkowe, można przeznaczyć na cel dowolny. Środkami pozyskanymi z kredytu konsolidacyjnego nie można swobodnie dysponować.
Ponieważ jest to kredyt celowy, to środki mogą być przeznaczone przez kredytobiorcę tylko w jednym celu: aby spłacić i zamknąć aktualne umowy kredytowe. Na nic więcej!
Decydując się na konsolidację, bo kredyt konsolidacyjny jest z nią ściśle związany, to z takiego kredytu spłacamy kredyty i pożyczki bankowe.
Uściślając: pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego nie otrzymujemy na konto. To bank spłaca naszych wierzycieli (kredyty) na podstawie danych zawartych we wniosku kredytowym. Natomiast pieniądze na rachunek mogą trafić w przypadku:
1. Pożyczki konsolidacyjnej – wówczas to pożyczkobiorca samodzielnie zamyka wybrane kredyty,
2. Dodatkowych środków finansowych uzyskanych w ramach kredytu (bądź pożyczki konsolidacyjnej). Jest to zwykła pożyczka gotówkowa, które jest konsolidowana.
O konsolidacji kredytów i kredycie konsolidacyjny na blogu: Kredyt konsolidacyjny na co zwrócić uwagę oraz Kredyt konsolidacyjny na spłatę innych kredytów.
Czy warto wziąć kredyt gotówkowy zamiast konsolidacyjnego?
Czy warto wziąć kredyt gotówkowy i spłacić wybrane kredyty? Można, ale nie jest to powszechnie stosowane rozwiązanie. Wszystko zależy od zdolności kredytowej.
Przy konsolidacji kredytów, zobowiązania które maja zostać uregulowane nie są wliczane do zdolności. Natomiast przy kredycie gotówkowym wszystko co jest po stronie wydatków domowych (w tym oczywiście raty kredytowe) jest wliczane do oceny zdolności kredytowej.
Wybierając zatem kredyt gotówkowym, aby spłacić wybrane kredyty, może się okazać, że zdolność kredytowa jest zbyt mała, aby uzyskać taki kredyt.
Warto również zwrócić uwagę, że kredyt konsolidacyjny jest przeważnie oferowany na lepszych warunkach niż podobny kredyt gotówkowy.