poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kredyt konsolidacyjny na spłatę innych kredytów

Kredyt konsolidacyjny jest powszechnie stosowanym produktem kredytowym, oferowanym w bankach, pozwalającym „połączyć” wybrane kredyty i pożyczki w jeden kredyt.

Jest to kredyt celowy, co oznacza, że nie może być przeznaczony na innych cel, jak tylko na zamknięcie wybranych (i zaakceptowanych przez bank) umów kredytowych i pożyczkowych, spłacanych aktualnie w bankach.

O konsolidacji kredytowej powszechnie mówi się jako o „łączeniu” czy „zamianie” kilku kredytów w jeden, co w rzeczywistości nie odpowiada jednak prawdzie.

Co można skonsolidować i połączyć? O tym jakie kredyty i pożyczki mogą zostać skonsolidowane, określa bank w swojej propozycji kredytowej. Najczęściej i najchętniej konsolidowane są kredyty i pożyczki gotówkowe. Mogą to być jednak również:

Wszelkiego rodzaju parametry oferty – minimalna i maksymalna kwota kredytu, czas kredytowania, liczba konsolidowanych zobowiązań, źródła umów kredytowych – są ustalane przez każdy bank z osobna.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych obowiązuje Ustawa o kredycie konsumenckim, w co oczywisty sposób przekłada się na maksymalną kwotę kredytu.

Środków finansowych z kredytu konsolidacyjnego kredytobiorca nie dostaje do ręki (nie zostają przelane na jego rachunek), ponieważ to bank samodzielnie spłaca wskazane we wniosku kredytowym zobowiązania.

Wyjątkiem jest pożyczka konsolidacyjna (bankowa), kiedy to pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze na konto i sam spłaca kredyty oraz pożyczki. Ma na to określony czas.

Po przeprowadzonej konsolidacji kredytowej, ostatecznie pozostaje do spłacania jeden kredyt (o ile wszystkie kredyty zostały zamknięte).

Konsolidacja kredytów pozwala:

1. poprawić płynność finansową – dzięki wydłużeniu czasu kredytowania, nowa rata jest mniejsza od sumy rat konsolidowanych zobowiązań.
2. Zwiększa się jednocześnie zdolność kredytowa, co umożliwia uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach kredytu.

Konsolidacja kredytów bankowych: kredyty konsolidacyjne w ofercie banków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz