wtorek, 4 października 2022

Czy można złożyć wniosek o zawieszenie lub odroczenie rat?

Jako klient indywidualny, spłacający kredyt, możesz złożyć wniosek o zawieszenie (odroczenie) spłaty rat kredytów. Nie jest to praktyka powszechnie stosowana, ale można spróbować, kiedy znalazłeś się, jako kredytobiorca, w trudnej sytuacji finansowej.

czy można złożyć wniosek o zawieszenie lub odroczenie rat

Nie ma obecnie żadnego innego ogólnego programy pomocowego dla kredytobiorców, poza rządowym programem wakacji kredytowych dla kredytobiorców spłacających kredyt hipoteczny. W przypadku pozostałych kredytów, np. gotówkowych czy samochodowych, należy podjąć indywidualne kroki.

Skontaktować się z bankiem należy niezwłocznie, kiedy tylko pojawią się trudności w regulowaniu zobowiązań lub przewidujemy, że takie trudności wystąpią w przyszłości. Przesunięcie terminów spłat rat, prolongata w spłacie lub wydłużenie czasu kredytowania, może być taką krótkoterminową pomocą.

Procedury stosowane przez banki nie zawsze odznaczają się szybkim rozpatrywaniu wniosków. Niekiedy może to być nawet 30 dni od dnia złożenia wniosku, do dnia wydania decyzji. Jednak zawieszenie (odraczanie) rat kapitałowo-odsetkowych, lub rat kapitałowych kredytów, ułatwi odzyskanie stabilności finansowej.

Konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny

Alternatywą dla powyższych rozwiązań może być skonsolidowanie wybranych kredytów w jeden nowy i obniżenie raty kredytu, wydłużając okres kredytowania.

Konsolidacja daje konsumentowi możliwość spłaty nowym kredytem, wybranych zobowiązań. Mogą to być zarówno kredyty i pożyczki gotówkowe (sprawdź: Co to jest kredyt gotówkowy?), jak i limity w rachunkach i zadłużenia w kartach kredytowych. Jednak obniżenie raty następuje poprzez wydłużenie okresu spłaty, co wiąże się jednak z wyższymi odsetkami. Oznacza to, że z nowym kredytem przyjedzie nam zapłacić koszt kredytowy.

Mając na uwadze powyższe kwestie, decyzja o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego powinna być poprzedzone analizą nie tylko wysokości raty po konsolidacji, ale i całkowitej kwoty do spłaty (kredyt + koszt kredytowy).

W przypadku wysokiej konsolidacji mogą być wymagane zabezpieczenia dodatkowe, np. konieczność wykupienia ubezpieczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz