Cena kredytu hipotecznego decyduje o tym, czy jest to tani kredyt czy drogi. Na jego cenę wpływa wiele parametrów, podobnie jak w przypadku innych kredytów.
W przypadku kredytów hipotecznych jednym z najważniejszych elementów kredytowych jest marża pobierana przez bank. To właśnie ona w największym stopniu wpływa na koszt kredytu, a tym samym determinuje wysokość raty. Należy nadmienić, że pozostaje ona niezmienna przez cały czas spłaty kredytu.
Marża jest jedną z dwóch części wpływających na oprocentowanie kredytu hipotecznego – drugą jest stopa procentowa, np. wibor 3M. Ta część jest zmienna.
Ustalone oprocentowanie kredytu hipotecznego jest podstawą do obliczania odsetek od pożyczonego kapitału. Pamiętaj! Każdy kredyt hipoteczny można zrestrukturyzować i np. podpisać aneks do umowu lub przenieść kredyt hipoteczny do innego banku.
Kosztem dodatkowym pobieranym przez bank jest prowizja za udzielenie kredytu. Jest to opłata dodatkowa, dość powszechnie występująca również w przypadku pozostałych kredytów. Prowizja kredytowa jest pobierana jednorazowa, która ustalana jest jako pewien procent wartość kredytu. Na przykład 0,5% prowizja od 300 tys. zł to 1500 zł.
Koszt całkowity kredytu hipotecznego
Wszystkie koszty kredytowe podliczone łącznie, a które są pobierane przez bank decydują o koszcie całkowitym kredytu. A to nie tylko odsetki i prowizje, ale również dodatkowe opłaty i koszty naliczane przez bank, np. wycena nieruchomości (jeżeli taką usługę bank oferuje).
Zaciągając kredyt hipoteczny obowiązkowe jest ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych czy ubezpieczenie pomostowe lub od niskiego wkładu własnego. A jeszcze oczywiście dochodzą opłaty sądowe i notarialne...
Dopiero wówczas, kiedy sprawdzimy i porównamy koszty całkowite różnych ofert, jesteśmy w stanie wskazać tę tańszą propozycję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz