środa, 1 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny. Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze kredytu konsolidacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Pytanie podstawowe, które powinniśmy sobie zadać na samym początku, brzmi: dlaczego chcemy wziąć taki kredyt?

Kredyt konsolidacyjny. Na co zwrócić uwagę konsolidując kredyty

Konsolidację tak w zasadzie przeprowadza się z dwóch powodów: poprawienie płynności finansowej oraz/lub zwiększenie zdolności kredytowej.

W obu przypadkach wiąże się to z wydłużeniem czasu kredytowania, ponieważ tylko w ten sposób możliwe jest zmniejszenie wysokości nowej raty kredytowej.

Zanim jednak zdecydujesz się na wybór banku, to absolutnie konieczne jest zapoznanie się z ich propozycjami, a w dalszej kolejności przeanalizowanie konkretnych ofert kredytowych. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Korzystając z kredytu konsolidacyjnego można „połączyć” w zasadzie wszystkie aktualnie spłacane zobowiązania kredytowe.

  • Kredyty i pożyczki gotówkowe,
  • Kredyty ratalne,
  • Kredyty i pożyczki samochodowe,
  • Kredyty i pożyczki hipoteczne,
  • Wykorzystane limity w kartach kredytowych i w rachunkach bankowych.

Tak jest w teorii, bo w rzeczywistości, to bank decyduje o tym, co można skonsolidować. Banki nie konsolidują pożyczek pozabankowych, ale można spłacić pożyczkę pozabankową na raty, np. korzystając z opcji dodatkowej gotówki lub wybierając pożyczkę konsolidacyjną bankową.

Wysokość kredytu konsolidacyjnego

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego gotówkowego to 200 tys. zł. Minimalny próg konsolidacji może zostać ustalony przez bank. Podobnie zresztą dotyczy to liczby konsolidowanych zobowiązań, czy to, czy można włączyć do konsolidacji zobowiązania z banku udzielającego kredytu.

Innym rodzajem kredytu konsolidacyjnego jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Zabezpieczeniem spłaty jest nieruchomość, a dokładnie hipoteka na nieruchomości. W tym przypadku konsolidacja obejmować może produkty kredytowe hipoteczne, jak i z ich wyłączeniem.

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego hipotecznego może być znacznie większa niż 200 tys. zł, bowiem jest uzależniona od wyceny nieruchomości zabezpieczającej kredyt.

Czas kredytowania dla kredytów gotówkowych nie przekracza 10 lat, natomiast dla kredytów hipotecznych może wynieść nawet i lat 20.

Kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka

Pewna część kredytobiorców przeprowadza konsolidację nie dlatego, że muszą poprawić sytuację w domowych finansach, ale dlatego, że chcą skorzystać z dodatkowej gotówki lub w przyszłości zaciągnąć nowy kredyt.

Wydłużenie czasu spłaty zmniejsza wysokość nowej raty kredytowej. Może być ona w znacznym stopniu niższa od sumy rat konsolidowanych kredytów. Dzięki czemu poprawia się zdolność kredytowa kredytobiorcy. Banki wykorzystują ten fakt, oferując dodatkową gotówkę w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Jest to nic innego jak pożyczka gotówkowa, która jest włączana do konsolidacji. Dlatego jest możliwe skonsolidowanie jednego kredytu z opcją dodatkowej gotówki.

Na koniec warto jednak pamiętać, że jest to nowy kredyt, a z każdym kredytem wiąże się koszt kredytowy. Sprawdź zatem, o ile więcej będziesz musiał oddać. Całkowita kwota do zwrotu, to pożyczony kapitał wraz z całkowitym kosztem. Warto przeprowadzić nie tylko analizę kosztów, ale i porównać kredyty konsolidacyjne w bankach, aby wybrać najkorzystniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz