Kredyty konsolidacyjne, pożyczki konsolidacyjne bankowe

Kredyt konsolidacyjny na połączenie kredytów i pożyczek gotówkowy w jeden - gdzie najłatwiej dostać kredyt?

kredyty konsolidacyjne, pożyczki konsolidacyjne bankowe

Z kredytu konsolidacyjnego możesz spłacić stare kredyty i pożyczki bankowe. Jaki jest cel konsolidacji? Przede wszystkim to poprawa płynności finansowej. Polega to na tym, że zaciągany jest nowy kredyt. Następnie bank, po jego udzieleniu, spłaca zobowiązania kredytowe, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym i w ten taki sposób zamiast kilku kredytów do spłaty jest tylko jeden.

Poprawa płynności następuje poprzez wydłużenie czasu spłaty. Rata kredytowa będzie wówczas mniejsza, niż suma rat konsolidowanych zobowiązań. Im dłuższy będzie zatem czas spłaty zobowiązania, to oczywiście rata będzie mniejsza, ale koszt kredytu wzrośnie. Można zatem napisać, że poprawa płynności finansowej następuje kosztem zwiększenia zadłużenia.

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną wiarygodność kredytową. Może się okazać, że zbyt mała zdolność kredytową nie pozwala skonsolidować wszystkich zobowiązań i będzie konieczne dokonanie selekcji.

Im lepszą ocenę otrzymasz w banku, wynikającą z analizy kredytowej, to tym lepsze warunki kredytowe możesz uzyskać. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej obniżyć koszt kredytu, warto jest podjąć negocjacje i np. zapytać o niższe oprocentowanie (i możesz zaoszczędzić na wysokości odsetek).

Kredyt konsolidacyjny bez wychodzenia z domu

Kiedy należałoby wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim o kredyt konsolidacyjny możesz się starać, kiedy masz zdolność kredytową oraz pozytywny BIK.

Jeżeli spłacasz tylko jeden kredyt, a chciałbyś zmniejszyć wysokość raty, to najlepiej skontaktować się z bankiem i podpisać nowy aneks do umowy - zostanie wydłużony czas jego spłaty. Chyba, że chciałbyś wziąć jeszcze dodatkową pożyczkę gotówkową, to można wówczas skonsolidować oba zobowiązania w jedno (stary kredyt + nowa pożyczka).

Natomiast kiedy już regulujesz kilka kredytów, to aby nie tracić na bieganie do każdego banku z umową i podpisywaniem aneksów, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny.

Niekiedy konsolidacja kredytów i zamiana kilku zobowiązań kredytowych w jeden kredyt, jest jedyną możliwością na poprawę płynności finansowej. Zwłaszcza, jeżeli nie ma możliwości uzyskania dodatkowych dochodów lub innego sposobu na ograniczenie wysokości wydatków.

Pamiętaj, że to nie tylko korzyści, ale i wady:

  • zmniejszenie raty (znaczne) jest możliwe tylko poprzez wydłużenie czasu spłaty,
  • im dłużej spłacasz kredyt, to co prawda rata kredytowa będzie niższa, ale koszt całkowity wzrośnie - więcej zapłaconych odsetek,
  • wysokość całkowitego zadłużenia wzrasta: musisz nie tylko oddać pożyczony kapitał na spłatę starych zobowiązań, np. 30 tys. zł, ale i zapłacić wspomniane koszty (odsetki, być może prowizja, ubezpieczenie, itp.).

Tani kredyt, pożyczka konsolidacyjna

Tani kredyt konsolidacyjny? To znaczy jaki? Z jak najmniejszymi kosztami całkowitymi. O koszcie pożyczki czy kredytu decyduje nie tylko jej wysokość, ale także czas przez jaki ją spłacamy. Oprócz tego są to:

  • odsetki - zależą od oprocentowania nominalnego, wysokości kredytu oraz czasu kredytowania,
  • prowizja - ustalana najczęściej jako procent od wysokości udzielonej pożyczki,
  • koszty dodatkowe - wszystkie inne koszty dodatkowe związane z udzieleniem pożyczki, np. koszt ubezpieczenia.

Wszystkie koszty tworzą całkowity koszt kredytu, czyli decydują o cenie takiej pożyczki. Oczywiście, im mniejsze są takie koszty, tym tańsza będzie pożyczka.

Poza kosztami kredytu na ofertę, a tym samym na całkowity koszt wpływa również system rat oraz ocena wiarygodności kredytowej.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych

Jak zatem porównać pożyczki i kredyty konsolidacyjne w bankach i wybrać najbardziej korzystną ofertę? Przede wszystkim należy wybrać dwa, trzy banki i sprawdzić koszty całkowite oraz RRSO. Tylko w ten sposób możliwe jest ustalenie, który kredyt będzie tańszy.

Co to jest RRSO? Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i wyrażona procentowo, jako wartość całkowitej wysokości kredytu w stosunku rocznym.

Uwaga! Możemy wyróżnić dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne. Te pierwsze udzielane są przeważnie do kwoty 250 tysięcy złotych (maks. 10 lat), natomiast hipoteczne, praktycznie nie mają górnego limitu i zależą od wartości hipoteki, która stanowi zabezpieczenie takiego kredytu (maks. 20-25 lat) oraz zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz