Kredyt konsolidacyjny można podzielić ze względu na rodzaj zabezpieczenia spłaty. Może to być kredyt zabezpieczony na hipotece nieruchomości i jest to kredyt konsolidacyjny hipoteczny i kredyt bez takiego zabezpieczenia - kredyt konsolidacyjny gotówkowy.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest najbardziej popularny. Nie tylko ze względu na fakt, że nie wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości, ale i również dlatego, że przypomina kredyt gotówkowy: wystarczą przeważnie standardowe zabezpieczenia (podobne jak stosowane przy kredytach gotówkowych), a o kredyt można wnioskować nawet przez internet.
Niezależnie czy będzie to kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Niezbędny będzie oczywiście dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport), zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach, umowy kredytowe zobowiązań. Oczywistym jest, że bank zbada również zdolność kredytową i sprawdzi historię kredytową w BIK.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy może być udzielony na bardzo wysokie kwoty – nawet do 200 tys. zł, a maksymalny czas kredytowania może wynieść nawet 10 lat.
Przeczytaj również: Na Co Zwrócić Uwagę Przy Kredycie Konsolidacyjnym.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest podobny do kredytu hipotecznego. Mogą z niego skorzystać kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt hipoteczny i chcą go skonsolidować z innymi kredytami, jak i osoby, które spłacają inne kredyty (bez hipotecznego), ale są właścicielami nieruchomości, która może być zabezpieczeniem spłaty.
UWAGA. Nieruchomość może należeć również do osoby trzeciej, poręczającej kredyt. Restrukturyzacja kredytu hipotecznego nie jest tym samym co konsolidacja kredytów, a kredyt refinansowy, to nie to samo co kredyt konsolidacyjny.
Konsolidacja hipoteczna z zabezpieczeniem na nieruchomości pozwala uzyskać nie tylko znacznie większy kredyt niż w przypadku kredytu gotówkowego, ale i spłata zadłużenia może być rozłożona nawet na 25-30 lat.
Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest ogranicza do wartości nieruchomości oszacowanej przez rzeczoznawcę.
Przy tego rodzaju kredycie występują nie tylko koszty bankowe, ale i pozabankowe: notarialne i sądowe.
Są to dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych, bo dodatkowy podział można jedynie skomplikować np. poprzez kanały dystrybucji czy z koniecznością wykupienia np. polisy ubezpieczeniowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz