Czy pomiędzy pożyczką hipoteczną, a pożyczką gotówkową są jakiekolwiek różnice? Czy może są to dwa jednakowe produkty kredytowe oferowane przez banki?
Pożyczka hipoteczna i pożyczka gotówkowa różnią się pomiędzy sobą. Musisz mieć świadomość tego, że są to różne produkty oferowane przez banki, przy czym cel kredytowania jest taki sam – uzyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel.
Pożyczki gotówkowe są niezwykle popularne i najbardziej rozpowszechnionymi produktami oferowanymi nie tylko przez banki. Pożyczkę taką można bowiem również otrzymać w firmach pożyczkowych, np. chwilówkę czy pożyczkę ratalną.
Ty, jako pożyczkobiorca, samodzielne decydujesz w jaki sposób spożytkujesz przyznane środki. Może to być zarówno zakup klimatyzatora do mieszkania, nowych mebli, samochodu, jak i remont mieszkania.
Kwota udostępniana konsumentowi przez banki, oczywiście zależy od oceny zdolności kredytowej, ale może wynieść nawet i 250 000 zł! Czas spłaty pożyczki gotówkowej nie przekracza 10 lat.
Cechą charakterystyczną pożyczek gotówkowych jest również brak dodatkowych zabezpieczeń poza standardowymi (niekiedy może być wymagane wykupienie polisy ubezpieczeniowej lub poręczenie osób trzecich), minimalne formalności oraz w przypadku niektórych banków, wnioskowanie o pożyczkę prze internet (dla nowych klientów).
Pożyczka hipoteczna – pożyczka gotówkowa z zabezpieczeniem
Pożyczka hipoteczna, to również pożyczka gotówkowa, ale w tym przypadku bardziej przypomina kredyt hipoteczny. Poza jednym zasadniczym wyjątkiem: kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, który może być wykorzystany na konkretny cel związany z nieruchomością, natomiast pożyczka hipoteczna – podobnie jak pożyczka gotówkowa – wykorzystana dowolnie.
Różnica pomiędzy pożyczką hipoteczną, a pożyczką gotówkową jest jednak zasadnicza: zabezpieczeniem spłaty pożyczki hipotecznej jest hipoteka na nieruchomości, która nie może być obciążona.
Najważniejsze zalety pożyczki hipotecznej sprowadzają się do maksymalnej kwoty pożyczki oraz czasu kredytowania. To, ile można pożyczyć, będzie zależeć od wyceny zastawionej nieruchomości. Nie przekracza ona 60-70% jej wartości. O ile w przypadku pożyczek gotówkowych maksymalny czas spłaty to 10 lat, to dla pożyczek zabezpieczonych na hipotece jest to okres 20-25 lat.
Jeszcze jedna istotna rzecz: oprocentowanie nominalne. Jest to jeden z czynników, który należy mieć na uwadze analizując oferty pożyczek i kredytów, zwłaszcza, jeżeli pożyczamy wysoką kwotę z długim czasem spłaty.
Im mniejsze jest bowiem oprocentowanie, tym mniej odsetek zapłacimy za pożyczony kapitał. A decydując się na pożyczkę hipoteczną, to oprocentowania będzie mniejsza niż dla pożyczki gotówkowej.
Minusem pożyczek hipotecznych z pewnością jest zakres formalności, które należy spełnić, czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy, opłaty niebankowe (sądowe i notarialne) oraz "opłacalność" tylko w przypadku dużych pożyczek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz