Kredyty konsolidacyjne oferty banków znajdziesz poniżej. Ale po co konsolidować kredyty i pożyczki bankowe i jak działa konsolidacja kredytu?
Konsolidacja kredytowa ma za zadanie przede wszystkim odciążyć domowy budżet z płacenia wielu miesięcznych zobowiązań kredytowych. Ale nie, nie! Nie znikają one w tajemniczy sposób, ale są „zamieniane” w jedne kredyt. Dzięki konsolidacji kredytowej „połączysz” kilka kredytów i pożyczek w jeden kredyt konsolidacyjny z niższą ratą.
”Zamiana”, „połączenie”… Wciąż brzmi dziwnie? Zaraz to krótko wyjaśnimy.
Być może obecnie spłacasz wiele różnych kredytów – w różnych bankach, w różnych terminach, a raty kredytowe są mniejsze lub większe. Jednak każde zobowiązanie jest obciążeniem dla domowego budżetu.
Z jednym zobowiązaniem można sobie poradzić, np. nieco zmniejszając domowe wydatki lub renegocjując warunki umowy kredytowej i np. wydłużając czas kredytowania. Spłacając kilka kredytów bankowych, również można każdą umowę z osobna renegocjować, ale to zajmuje zbyt dużo czasu. Jeżeli budżet domowy ledwo-ledwo się spina, to za kilka miesięcy, kiedy jeszcze bardziej wzrosną koszty utrzymania (a tego nie można wykluczyć), to może dojść do utraty płynności finansowej. I co wówczas zapłacić w pierwszej kolejności? Czynsz, opłatę za prąd czy ratę kredytową?
Konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny
I to w sytuacji, kiedy regulujemy kilka różnych zobowiązań, aby nie tracić czasu, „łączymy” zobowiązania w jedno i zmniejszamy wysokość nowej raty kredytowej.
W praktyce konsolidacja kredytów polega na tym, że we wniosku o kredyt konsolidacyjny, wyszczególniamy te zobowiązania, które mają zostać skonsolidowane. Bank spłaca je – czyli tę część, która została do uregulowania - a następnie przyznaje nam kredyt konsolidacyjny. W ten sposób zamiast kilku lub kilkunastu zobowiązań kredytowych w różnych bankach, spłacamy 1 kredyt w 1 banku.
Spłata wierzycieli przez bank oznacza, że pieniędzy z kredytu nie otrzymujesz na konto.
Dodatkowo bardzo często przy kredytach konsolidacyjnych wydłuża się okres spłaty, tak, aby nowa miesięczna rata, była mniejsza od sumy rat konsolidowanych kredytów i pożyczek. To „połączenie” w ramach konsolidacji i zmniejszenie raty kredytowej, to mniejsze obciążenia dla domowego budżetu z tytułu obsługi zadłużenia, ale i lepsza (większa) zdolność kredytowa.
Konsolidacja kredytów, to same plusy. Ale kredyt konsolidacyjny...
Jak działa konsolidacja kredytów - widać. I jest bardzo prosta. Jeżeli masz odpowiednią zdolność kredytową i co również ważne, pozytywną historię kredytową w BIK, to praktycznie z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego nie powinno być żadnych problemów. To wygodny sposób spłacenie różnych kredytów i pożyczek (gotówkowych, samochodowych, ratalnych czy nawet limitów w kartach kredytowych i w ROR-ach).
Oferty kredytowe są oczywiście różne i banki samodzielnie ustalają nie tylko co można skonsolidować, ale i w jakiej minimalnej i maksymalnej wysokości. Są również 2 rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne.
Wszystko pięknie, ale jakie są wady takiego rozwiązania, bo na pewno są. Dotyczy to oczywiście kredytu. Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każdy inny kredyt, wiąże się z kosztami kredytowymi. Całkowita kwota do spłaty będzie większa niż suma konsolidacyjna (czyli pożyczony kapitał). Są przecież koszty odsetkowe, a czasami również i prowizja czy koszty dodatkowe. To oznacza, że niestety, ale zadłużenie będzie większe niż przed konsolidacją.
Po drugie, rata kredytowa będzie mniejsza niż suma rata konsolidowanych zobowiązań, ale tylko dzięki wydłużeniu okresu spłaty (kredyty konsolidacyjne gotówkowe są nieznacznie tańsze od kredytów gotówkowych, a to ma pewne znacznie, jeżeli zamierzamy również skorzystać z dodatkowej gotówki). Zatem im dłużej spłacasz kredyt, tym: 1. rata kredytowa będzie mniejsza, ale 2. większy będzie koszt zapłaconych odsetek i droższy kredyt.
Nie jest to immanentna cecha kredytów konsolidacyjnych, ale każdego innego kredytu,czy to gotówkowego czy mieszkaniowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz