środa, 20 kwietnia 2022

Jak wybrać pożyczkę pozabankową na raty?

Przede wszystkim pożyczka pozabankowa na raty w firmie pożyczkowej musi być jaka najtańsza. Wybór pożyczek pozabankowych na raty jest całkiem duży. Ale potrzeba trochę czasu, a co jest w twoim interesie, aby je porównać.

Tylko porównanie pożyczek w firmach pożyczkowych zwiększa szansę na znalezienie tańszej opcji. Musisz zawsze pamiętać o tym, że takie pożyczki gotówkowe są zawsze znacznie droższe od bankowych.

Tania pożyczka pozabankowa na raty w instytucji pożyczkowej

Co oznacza, że dana pożyczka pozabankowa jest tania? Reklama firmy pożyczkowej? Nie. Jedna oferta prawdy tobie nie powie. Konieczne jest porównanie co najmniej dwóch ofert pożyczkowych. Jedna z nich z pewnością będzie korzystniejsza.

Zwróć uwagę przede wszystkim na następujące parametry:

  • Całkowity koszt pożyczki oraz jej RRSO. Im niższy jest koszt całkowity (oraz RRSO) tym lepiej, bo wówczas mniej zapłacisz za pożyczenie pieniędzy. Koszt całkowity, to tak naprawdę cena, za jaką pożyczasz pieniądze. RRSO jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i nie jest tym samym co oprocentowanie nominalne. RRSO informuje o realnych kosztach pożyczki (oprocentowanie, prowizja, koszty dodatkowe) w ujęciu procentowym, uwzględniając kwotę pożyczki w ujęciu rocznym.
  • Wysokość pożyczki oraz czas spłaty wpływa na koszt całkowity oraz na wysokość raty. Pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz. Nigdy na zapas, nawet o 1 złotówkę! Im więcej pożyczasz i na dłuższy czas, tym większy będzie koszt pożyczki. Mała rata pożyczki nie świadczy o tym, że pożyczka jest tania. Oznacza to, że całkowita kwota do spłaty została rozłożona na dłuższy czas spłaty.
  • Zwróć uwagę czy wymagane są jakiekolwiek zabezpieczenia. Może to być zastaw na ruchomości, ale również konieczność wykupienia ubezpieczenia. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej, bez zmniejszenia innych, pozostałych kosztów (np. oprocentowania lub prowizji), sprawia, że rośnie koszt zobowiązania.

Formalności związane z pożyczką pozabankową

To jest jeden z niewielu plusów pożyczek niebankowych: niewielkie formalności i szybkość procedowania. Im mniej dokumentów, tym oczywiście lepiej. Szybkość procedowania wniosku i wypłata pieniędzy na konto jest również istotna.

Jednak niejednokrotnie jest lepiej zwolnić, dłużej przeanalizować oferty i pożyczyć taniej. W końcu musisz zdawać sobie sprawę, że to ty, ze swoich pieniędzy – ciężko zarobionych – będziesz musiał spłacać pożyczkę.

Pamiętaj również, aby dostosować liczbę rat do możliwości finansowych. Dłuższy czas spłaty oznacza, że rata będzie mniejsza i łatwiej spłacać pożyczkę. Ale z drugiej strony wyższy będzie całkowity koszt zobowiązania.

Na koniec: korzystaj zawsze ze sprawdzonych firm pożyczkowych i zanim podpiszesz dokumenty, dokładnie przeczytaj przygotowaną umowę. Masz na to czas i nie musisz się spieszyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz