sobota, 16 kwietnia 2022

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Po co konsolidować kredyty i pożyczki? Jeżeli radzisz sobie ze spłatą zobowiązań, to w zasadzie nie ma sensu konsolidować zobowiązań. Chyba, że zamierzasz skorzystać z dodatkowej gotówki (a tym samym zwiększyć zdolność kredytową).

Jeżeli jednak sytuacja finansowa zaczyna się komplikować – rosną wydatki lub zmniejszyły się dochody – to jednym z rozwiązań może być konsolidacja zobowiązań i właśnie kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, którego oferty znajdziesz w bankach i SKOK-ach. Umożliwia połączenie wybranych zobowiązań w jeden kredyt. W zasadzie mowa jest o konsolidacji kredytowej, bo dzięki temu bank spłaca kredyty, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym, a następnie udziela kredyt konsolidacyjny.

Dzięki temu zamiast kilku rat kredytowych spłacamy tylko jedną ratę w jednym banku.

Kredyt konsolidacyjny jest dostępny praktycznie w każdym banku komercyjnym i spółdzielczym, jak i również w SKOK-ach. Oczywiście nie ma sensu przeglądać kilkudziesięciu banków, bo w praktyce okazuje się, że korzystny kredyt konsolidacyjny, można wybrać po porównaniu dwóch, trzech ofert kredytowych.

Rodzaje kredytów, które można skonsolidować

Konsolidacji mogą podlegać różnego typu zobowiązania. Najczęściej są to kredyty i pożyczki gotówkowe, ale poza tym mogą to być również kredyty i pożyczki:

  • samochodowe,
  • ratalne (kredyty),
  • hipoteczne,
  • zadłużenie ma kartach kredytowych i w rachunkach bieżących.

Jakie są podstawowe zalety konsolidacji kredytów?

Zalet konsolidacji kredytów, bo nie kredytu konsolidacyjnego, jest kilka. Przede wszystkim główną zaletą jest to, że bank, który konsoliduje nasze wybrane zobowiązania, spłaca je samodzielnie i dzięki temu redukujemy do minimum liczbę zobowiązań.

Dodatkowo, możliwość wydłużenia okres spłaty, powoduje, że nowa rata będzie niższa niż suma rat płaconych przed konsolidacją.

Mniejsza rata kredytowa, a więc i mniejszy koszt obsługi zadłużenia, to mniejsza wysokość wydatków w domowym budżecie. Dzięki temu zwiększa się zdolność kredytowa i taka sytuacja umożliwia wzięcie dodatkowej gotówki – pożyczki gotówkowej, która jest automatycznie konsolidowana.

Ważne!

1. Pieniędzy z kredytu nie otrzymujemy na konto, ponieważ to bank spłaca konsolidowane zobowiązania.
2. Dodatkowe środki finansowa są przekazywane na konto kredytobiorcy, do swobodnej dyspozycji.
3. Jak przy każdym kredycie, tak również i w przypadku kredytu konsolidacyjnego, wymagana jest odpowiednia zdolność i wiarygodność kredytowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz