Każdy bank (ale i SKOK-i i firmy pożyczkowe) przekazuje dane związane z obsługą kredytów i pożyczek, i to zarówno, jeżeli obsługa spłaty zobowiązania jest pozytywna, jak i negatywna.
W sytuacji, kiedy zadłużenie jest spłacane terminowo, to dane przetwarzane są w BIK od momentu ich przekazania, aż do chwili, kiedy nastąpi całkowita spłata kredytu.
Dzięki wyrażeniu zgody, Twoja pozytywna historia będzie widoczna w BIK nawet po tym okresie. Jest to istotne, ponieważ dane będą mogły być wykorzystywane w przyszłości, w sytuacji, kiedy po raz kolejny będziesz ubiegać się o kredyt, pożyczkę, limit w karcie lub o kartę kredytową.
Najtańszy kredyt gotówkowy – gdzie takiego szukać? Kilka podstawowych informacji oraz przegląd kredytów i pożyczek w bankach.
Dane będą przetwarzane przez BIK przez okres wskazany we wspomnianej wyżej zgodzie.
Dane mogą być również przetwarzane bez wyrażonej zgody przez 5 lat, jednak tylko i wyłącznie, jeśli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:
- zobowiązanie nie zostało uregulowane lub zwłoka w spłacie przekroczyła 60 dni,
- upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania przez kredytodawcę o zamiarze przetwarzania Twoich danych bez wyrażonej zgody.
Dodatkowo jeszcze, na mocy ustawy Prawo Bankowe, dane dotyczące wszystkich Twoich zobowiązań mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania do celów związanych ze stosowaniem przez banki metod statystycznych i nie wymagają Twojej zgody.
Informacje o wygasłych zobowiązaniach nie są w takiej sytuacji udostępniane bankom w celu oceny kredytowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz