środa, 9 lutego 2022

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Jeżeli na widnokręgu jawi się decyzja o zaciągnięciu kredytu w banku, to konieczne jest przemyślenie swoją decyzji. To nie tylko cel jest najważniejszy na jaki zamierzasz pieniądze przeznaczyć, ale i to, ile za kredyt zapłacisz i gdzie pożyczysz.

na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu

Być może szukasz kredytu gotówkowe, a trafisz na pożyczkę gotówkową w firmie pożyczkowej. Niewielka różnica? Nieprzemyślany wybór może okazać się, że poniesiony koszt będzie niewspółmierny do celu, na jaki zamierzałeś pożyczyć pieniądze.

Kredyt nie jest czymś złym, ale z pewnością zbyt duża liczba zaciąganych zobowiązań, bo TERAZ jest świetna okazja, może doprowadzić do przekredytowania i wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Jeżeli jesteś na początku tej drogi, to warto poznać kilka ważnych zasad, które być może uchronią Ciebie od kłopotów finansowych w przyszłości.

Nie pożyczaj, kiedy nie musisz

Jeżeli zamierzasz wdrożyć jakiś plan w życie, np. remont łazienki, to musisz być do tego przygotowany finansowo. To banalne stwierdzenie, jest bardzo często lekceważone.

Bo jeżeli mam zdolność kredytową, to kto bogatemu zabroni? 20 tys. zł czy 25 tys. zł? Co to za różnica. A jest pewna. Niezależnie jaką ofertę kredytu gotówkowego wybierzesz, to za pożyczone pieniądze należy zapłacić określoną cenę. Im mniej pożyczysz i na mniejsza kwotę, tym wyjdzie taniej.

Warto zatem zaoszczędzić jakąś kwotę, aby mniej pożyczyć i mniejszym kosztem.


Pożyczka konsolidacyjna w banku - produkt kredytowy na ograniczenie liczby posiadanych kredytów.


Nie pożyczaj na zapas

Zgodnie z tym co zostało napisane powyżej: kredyt czy pożyczka kosztuje. Oblicz zatem dokładnie, ile potrzebujesz pieniędzy. Musisz przygotować pewien kosztorys danej inwestycji. Przy remoncie może to być nieco utrudnione, ze względu na zmieniające się koszty materiałów budowlanych i świadczonych usług, ale można to oszacować.

Mając pewne oszczędności, masz już zapewniony pewien margines na nieoczekiwane wydatki.

Kupując np. samochód w komisie sytuacja jest nieco lepsza, bo cena jest dokładnie podana. No chyba, że masz zdolności negocjacyjne i uzyskasz niższą ceną...

Porównaj oferty kredytów gotówkowych

Obowiązkowo. Oferta to nie jest to samo co propozycja kredytowa. Oferta jest zawsze indywidualna, a propozycja ma charakter ogólny.

Zanim więc bank przedstawi Tobie ofertę, dokładnie sprawdzi Twoją zdolność i wiarygodność kredytową. I od tej oceny będzie zależeć jaką uzyskasz ofertę.

Bank (ale i podobnie firma pożyczkowa) jest zobowiązany do przekazania Tobie formularza informacyjnego, w którym znajdziesz parametry kredytu, zarówno co do jego wysokości, czasu kredytowania, raty ale i poszczególnych kosztów i całkowitego kosztu.

I to właśnie ten koszt całkowity jest najbardziej istotny – jest to cena, którą musisz zapłacić za pożyczone pieniądze.

Jeżeli w sprawie kredytu skontaktujesz się z dwoma bankami, to już będziesz w posiadaniu dwóch takich formularzy z przedstawionymi kosztami całkowitymi. Dalej sprawa jest prosta: tam gdzie będzie mniejszy koszt, tam jest tańszy kredyt.

Pamiętaj, że porównanie kredytów musi dotyczyć takim samych parametrów (co do wysokości, czasu kredytowania, rodzaju rat). W przeciwnym wypadku otrzymasz różne wyliczenia, które nie mogą być podstawą do porównywania jednakowych ofert.

Bank czy firma pożyczkowa

To jest bardzo ważny wybór! W banku będzie taniej. Tak po prostu. I to po pierwsze.

Po drugie, nie pożyczaj pieniędzy w firmie pożyczkowej, aby spłacić w banku zalegającą ratę! Jest to niestety dość często praktykowany sposób na tymczasowe poradzenie sobie (sic!) z płynnością finansową.

Pożyczkę trzeba będzie spłacić, ratę za miesiąc zapłacić i skąd wziąć na to pieniądze? Jeżeli taki problem wystąpi, bez znaczenia czy to jest bank czy firma pożyczkowa, jak najszybciej skontaktuj się wierzycielem, aby znaleźć wspólne rozwiązanie.


Kredyt gotówkowy w banku czy chwilówka? Kiedy wybrać bank, a kiedy firmę pożyczkową.


Na zakończenie pamiętaj, że lepiej żyć bez kredytu lub pożyczki. Jeżeli naprawdę nie potrzebujesz dodatkowych środków, to nie pożyczaj. Stopy procentowe idą w górę, ceny kredytów i pożyczek rosną, nie wspominając o codziennych i miesięcznych wydatkach. To po co się jeszcze dodatkowo zadłużać? Za każdy kredyt lub pożyczkę, nawet tę z kilkumiesięcznym czasem kredytowania, za każdy limit w koncie i kartę kredytową, należy zapłacić. Niestety, takie są prawa, które kryją się za każdym zaciągniętym zobowiązaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz