W internecie lub w telewizji natkniemy się na wiele reklam, zarówno banków i ich kredytów, jak i firm pożyczkowych. Pozostaje pytanie: jak wyszukać tani kredyt i tanią pożyczkę w firmie pożyczkowej? Czy możemy się kierować wyłącznie przekazem reklamowym w podejmowaniu decyzji?
Przecież co rusz jakiś bank oferuje kredyt gotówkowy z obniżonym oprocentowaniem, a firm pożyczkowa pożyczka na 0%. Gdzie leży prawda? I nie znajdziesz jej po środku. Banki i firmy pożyczkowe są po to, aby sprzedać jak najwięcej i uzyskać jak największy zysk.
W wielu reklamach znajdziesz, że możesz pożyczyć szybciej, wygodnie i więcej. Ale ze względu na liczbę ofert, można mieć duże wątpliwości czy taki kredyt gotówkowy jest tani. Czy ta pożyczka jest bez ukrytych kosztów.
Zanim zaczniesz przeglądać oferty, to warto skorzystać z narzędzi, które ułatwiają dokonać wstępnej selekcji podmiotów i ofert. A przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić czas. Zamiast po kolei przeglądać poszczególne strony internetowe, możemy przecież skorzystać z listy banków:
Cena kredytu gotówkowego, czyli jego koszt całkowity
Kiedy zaczniesz się rozglądać za najtańszym kredytem gotówkowym, to należy zwrócić uwagę na jego cenę. Cena, to nic innego jak koszt całkowity kredytu, czyli wszystko to, co zapłacisz oprócz pożyczonego kapitału. Mogą to być zatem odsetki, prowizja, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie.
1. Oprocentowanie nominalne - składa się ze zmiennej stopy referencyjnej oraz stałej marży banku (jest to zysk banku). Niższe oprocentowanie oznacza, że bank zrezygnował z części zysku (ale nie oznacza, to, że nie podwyższył innych kosztów). Pamiętaj również, że im większe oprocentowanie, większy kredyt i dłuższy czas spłaty, to więcej odsetek zostanie naliczonych od pożyczonego kapitału.
2. Prowizja kredytowa - bardzo powszechnie stosowana w kredytach i pożyczkach gotówkowych. Najczęściej prowizja naliczana jest od kwoty udzielonego kredytu gotówkowego, może zostać zapłacona w gotówce, skredytowana lub odliczona od wysokości udzielonego kredytu.
3. Ubezpieczenie - nie jest obligatoryjne, ale może być uzależnione przyznanie kredytu od jego wykupienia. Przy niezmienionych innych elementach kredytu, zawsze zwiększa cenę kredytu.
4. Koszty dodatkowe - związane są np. z opłatą za rozpatrzenie wniosku, korzystanie z konta bankowego, itp.
Przeczytaj również na blogu o konsolidacji kredytowej: Kredyt konsolidacyjny na spłatę innych kredytów.
Najtańszy kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa
Każda oferta kredytowa, która uzyskamy w banku, bierze pod uwagę Twoją zdolność i wiarygodność kredytową. Lepsza ocena kredytowa, to i lepsze warunki uzyskania kredytu.
Jeżeli nie ma to większego znaczenia, to możesz wybrać jakikolwiek bank i ofertę kredytową, a w następnym kroku negocjować warunki poszczególnych elementów (jeżeli bank taką możliwość dopuszcza).
Natomiast mając przygotowane zaledwie 2 oferty bankowe, jesteś w stanie ocenić, który kredyt jest tańszy. Wystarczy zwrócić uwagę na koszt całkowity kredytu, porównać je i... wybrać tańszy.
Należy dokładnie zapoznać się formularzem informacyjnym. Z dużym prawdopodobieństwem, co innego znajdziesz w reklamie czy folderze informacyjnym, a co innego będzie Tobie zaprezentowane już po zbadaniu zdolności i wiarygodności kredytowej. Każda bowiem propozycja jest kierowana do wszystkich potencjalnych kredytobiorców, natomiast oferta jest już indywidualna.
Pamiętaj o jednym: większa kwota kredytu oraz dłuższy czas spłaty, to większy koszt kredytu. Jest to spowodowane między innymi większymi odsetkami do spłaty oraz prowizją, która najczęściej jest naliczana procentowo od wysokości wypłaconego kredytu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz