sobota, 25 marca 2017

Co to jest leasing i jakie są korzyści?

Zgodnie z definicją na wikipedia.org, leasing jest jedną z umownych stosunków cywilnoprawnych, na podstawie którego leasingodawca - strona umowy, która finansuje zakup środka trwałego, może to być np. samochód, nabywa go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a następnie przekazuje go do użytkowania leasingobiorcy, czyli drugiej stronie umowy.

co to jest leasing i jakie są korzyści

Przedmiotem leasingu może być środek trwały, nowy i używaną, ruchomy i nieruchomy czyli między innymi samochody osobowe i ciężarowe, maszyny, linie produkcyjne i technologiczne, urządzenia biurowe, narzędzia, sprzęt komputerowy i wiele innych.

Jakie są korzyści z takiego rozwiązania, np. w przypadku leasingu samochodu?

  • Leasingobiorca nie angażuje dużego kapitału, może równocześnie swobodnie wykorzystywać samochód.
  • Leasingodawca otrzymuje raty leasingowe, które składają się z odsetek oraz części kapitałowej.
  • Przy wyborze leasingu operacyjnego, firma (leasingobiorca) nie uwzględnia użytkowanego samochodu w ewidencji środków trwałych. W tym przypadku odpisy amortyzacyjne zachowuje leasingodawca. Korzystający z leasingu operacyjnego w swoich kosztach ujmuje całość raty, koszty eksploatacji samochodu oraz opłatę wstępną. W rozliczeniu VAT, przedsiębiorca opłaca podatek widniejący na kolejnych fakturach.
  • Przy wyborze leasingu finansowego, leasingobiorca rozlicza odpisy amortyzacyjne. Do kosztów uzyskania przychodu można jednak zaliczyć ratę odsetkową oraz koszty eksploatacji samochodu. Przedsiębiorca zazwyczaj musi zapłacić całość VATu, już na początku trwania umowy.
  • Firma nieobjęte zwolnieniem podmiotowym lub przedmiotowym, traktują VAT z leasingu jako podatek naliczony. Pozostałe przedsiębiorstwa zwiększają koszty uzyskania przychodu poprzez doliczenie podatku VAT. Jest to efekt tzw. tarczy podatkowej.

Interesuje Ciebie konsolidacja kredytów konsumenckich? Przeczytaj na blogu: Jaki kredyt konsolidacyjny?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz