czwartek, 5 maja 2022

Konsolidacja pożyczek i kredytów bankowych

Konsolidację kredytów czy pożyczek bankowych, warto jest przeprowadzić z kilku powodów. Każdy kredytobiorca może mieć jednak inny.

Konsolidacja pożyczek i kredytów bankowych

Bo warto zapytać, po co się konsoliduje kredyty i zaciąga jednocześnie nowy? Przecież oczywistym jest, że poza kapitałem, który jest sumą rat konsolidowanych zobowiązań, należy oddać koszty związane z jego udzieleniem. A to przecież wszystko sprawia, że wysokość zadłużenia wzrośnie w stosunku do tego, jakie było przed konsolidacją.

Gdzie tu sens i logika?

Istotą konsolidacji jest aktualna sytuacja finansowa kredytobiorcy. I to jest czynnik, który wpływać może na konieczność połączenia kilku zobowiązań kredytowych w jedno.

Bo jeżeli wysokość miesięcznych rat kredytowych jest obecnie dużym lub bardzo dużym obciążeniem w domowych finansach, to skonsolidowanie zadłużeń, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu spłaty, pozwala obniżyć nową ratę. Komfort spłaty jest oczywiście większy, ale również wpływa to w znaczący sposób na poprawę płynności finansowej w domowym budżecie.

A jeżeli mamy dobrą sytuację finansową i radzimy sobie z regulowanie rat, ale chcielibyśmy zaciągnąć teraz lub w niedalekiej przyszłości nowe zobowiązanie finansowe, konsolidacja kredytów i zmniejszenie raty kredytowej pozwala zwiększyć zdolność kredytową.

Konsolidacja daje wiele różnych możliwości kredytobiorcy. Cel konsolidacji jest uzależniony zatem od sytuacji finansowej w jakiej się znajduje kredytobiorca.

Co można skonsolidować? Najczęściej są to kredyty gotówkowe, ale także kredyty ratalne, hipoteczne, samochodowe, limity w kartach i w ROR-ach. Ale o zakresie konsolidacji zawsze decyduje wybrany bank.

Korzyści z konsolidacji kredytów

Jest kilka, o których wspomniane zostało powyżej. To między innymi:

  • możliwość połączenia wybranych kredytów i pożyczek w jeden kredyt,
  • jeden kredytodawca,
  • wydłużenie spłaty pozwala obniżyć wysokość raty w stosunku do rat połączonych zobowiązań,
  • przeważnie kredyt konsolidacyjny ma lepsze warunki kredytowania, np. bardzo często jest oferowany w promocji bez prowizji,
  • niższy koszt obsługi zadłużenia (mniejsza rata), co powoduje, że poprawia się zdecydowanie płynność finansowa w domowym budżecie,
  • zwiększenie zdolności kredytowej,
  • możliwość dobrania dodatkowych środków finansowych na dowolny cel.

Wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny gotówkowy nie jest wcale trudne i przypomina kredyt gotówkowy. Tylko tyle, że dodatkowo należy wyszczególnić te zobowiązania, które pozostają do spłaty. Drugim rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny zabezpieczony na hipotece nieruchomości.

Przy kredycie konsolidacyjnym, to bank konsolidujący spłaca zobowiązania i wierzycieli. I od tej chwili kredytobiorca ma do spłaty jeden kredyt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz