wtorek, 6 marca 2018

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
Kredyty hipoteczne

Szykujesz się, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego mieszkania? Świetnie! W przypadku, gdy kredyt mieszkaniowy jest jednak pierwszym kredytem jakim zamierzasz wziąć, to niestety, nie jest to w tym przypadku najlepsza sytuacja. 

Ponieważ bank nie wie z jakim klientem ma do czynienia, może odmówić udzielenia kredytu. Po prostu, nie wie jak potencjalny kredytobiorca płaci raty i czy tym samym jest odpowiedzialnym klientem, któremu można zaufać.

Aby zmienić taką sytuację, jeszcze kilka miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego, najlepiej jest zaciągnąć chociażby niewielki kredyt, albo skorzystać z możliwości jakie daje karta kredytowa bądź też kupić niewielką rzecz na raty. Spłata rat w terminie pozwoli na stworzenie pozytywnej historii kredytowej, czyli takiej, która poświadcza, że dany klient w terminie reguluje swoje zobowiązania. Dla banku jest to świetna wiadomość i będzie bardziej na tak, aby udzielić kredytu hipotecznego w przypadku wystarczającej zdolności kredytowej.

Inne zobowiązania kredytowe, których warto się pozbyć na czas składania wniosku o kredyt hipoteczny

Pozytywna historia kredytowa ma kolosalne znaczenie. Jak już zostało wspomniane powyżej pokazuje, że dany klient jest osobą odpowiedzialną finansowo, regulującą w wyznaczonych terminach raty kredytowe.

Przeczytaj również: mniejsza rata kredytowa - większa zdolność kredytowa? Kredyt konsolidacyjny z ekspertem bankowym.

W tym momencie należy jednak pamiętać, że w chwili kiedy zostanie złożony do banku wniosek kredytowy, to wszystkie obecne zobowiązania finansowe działają niekorzystnie na zdolność kredytową klienta. Uniemożliwiają one uzyskanie niekiedy potrzebnej kwoty kredytu mieszkaniowego. Warto wówczas podjąć odpowiednie kroki do przeciwdziałaniu takiemu zagrożeniu. Najlepiej miesiąc wcześniej przed wizytą w banku z wnioskiem kredytowym w ręku, zamknąć wszystkie zobowiązania: zrezygnować z użytkowania karty kredytowej,która używana jest tylko od czasu do czasu, zamknąć limity kredytowe na kontach i spłacić inne pożyczki i kredyty. W ten sposób łatwiej można uzyskać kredyt na zakup mieszkania i równocześnie większą kwotę (bo będzie większa zdolność kredytowa).

Kredyt mieszkaniowy a wkład własny: wymagany wkład własny wymagany jest na poziomie 20% wartości danej nieruchomości. Lepiej już zawczasu zacząć oszczędzać na wymagany wkłada własny. Im jest on większy, tym lepsze będą warunki kredytowe, np. niższa marża kredytu.

Co zrobić, kiedy masz 20 procent? Należałoby szukać banku, który umożliwia wniesienie takiego wkładu, a pozostałe brakujące - maksymalnie 10% - pozwala ubezpieczyć. Kredyt hipoteczny do własnych potrzeb i oczekiwań pomoże wyszukać właśnie dobry pośrednik finansowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz