czwartek, 22 lutego 2018

Kredyt samochodowy - praktyczne porady

Kredyty samochodowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Wiąże się to z tym, że niewielu z nas ma możliwość kupna samochodu za oszczędzone pieniądze, a jednocześnie kredyty samochodowe są tańsze, z reguły o kilka punków procentowych, od dostępnych kredytów gotówkowych. Banki mają pewność, że cel kredytu to zakup samochodu, jednocześnie posiadają zabezpieczenie w postaci naszej ruchomości.

kredyt samochodowy - praktyczne porady

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, to nie tylko kredyt na ruchomość jaką jest samochód, ale również za jego pomocą możemy skredytować kupno, np.: przyczepy kempingowej, motoru czy też nawet łodzi motorowej. Kredyt może być zarówno udzielony na samochód nowy, jak i również używany, przy czym należy brać pod uwagę, że przy starszych autach, koszta kredytu są z reguły większe. Maksymalny okres kredytowania wynosi ok 6-8 lat.


Przeczytaj dodatkowo na blogu kredytyporownywarka.pl: Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?


Gdzie uzyskać kredyt samochodowy?

O kredyt możemy starać się w każdym banku uniwersalnym, jak i w tzw. bankach samochodowych, wspierające sprzedaż samochodów danego koncernu. Jednakże na początku najlepiej zorientować się w banku, który prowadzi nasz rachunek i z którego usług najczęściej korzystamy. Wówczas możemy liczyć na preferencyjne traktowanie, gdyż bank zna dokładnie naszą historię kredytową, możemy liczyć na niższą prowizję, a nawet rezygnację z wkładu własnego.

Aby jednak wybrać najbardziej korzystnie, warto porównać również oferty innych banków, które również oferują kredyty na samochód i wówczas dopiero podjąć ostateczną decyzję. W tym celu można skorzystać z porównywarek kredytowych dostępnych na stronach internetowych. Wystarczy tylko wypełnić wniosek i konsultanci z instytucji finansowych skontaktują się z nami telefonicznie, udzielając wyczerpujących informacji, zarówno o samym kredycie, jak i procedurze składania wniosku kredytowego.

Gdzie obecnie najkorzystniej otrzymamy kredyt samochodowy? Jest to już sprawa indywidualna, gdyż pewne parametry kredytu są lepsze dla innych, i niekoniecznie muszą odpowiadać pozostałym. Warto dodać, że w ilości udzielonych kredytów, zarówno na samochody nowe jak i używane, przewodzi Santander.

Dokumenty i kredyt samochodowy

Jak przy każdym udzielanym kredycie bank będzie wymagał od nas zaświadczenia o zarobkach, jednakże często odchodzi od tego wymagania, jeżeli zaciągamy kredyt w banku, który prowadzi nasz rachunek lub jeżeli wnosimy duży wkład własny. W takim przypadku powinno wystarczyć tylko oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Dodatkowo przy zakupie samochodu używanego musimy dostarczyć poświadczenie z rejestru zastawów, o braku ustanowienia zastawu na kupowanej ruchomości. Jednocześnie w przypadku kupna samochodu na raty, musi mieć wykupione autocasco. Dla zabezpieczenia samego kredytu, banki stosują zwykle zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Istnieją również, mniej popularne zabezpieczenia, takie jak: depozyt karty pojazdu, weksel in blanco, przewłaszczenie częściowe lub warunkowe.

Zastaw oraz przewłaszczenie

Do ustanowienia zastawu rejestrowego potrzebna jest pisemna umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu a bankiem oraz wpis do rejestru zastawu. Musi to być również odnotowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Przewłaszczenie jako zabezpieczenie kredytu samochodowego oznacza, że kredytobiorca przenosi własność pojazdu na rzecz banku. W takiej umowie bank jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu tytułu własności w przypadku spłaty kredytu samochodowego. Oznacza to również, że danego pojazdu nie możemy sprzedać, jak i również dokonywać jakichkolwiek poważnych przeróbek technicznych.

Alternatywą dla kredytów samochodowych jest: leasing, kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna lub dużo droższa pożyczka ratalna pozabankowa online.

Pamiętajmy: decydując się na jakikolwiek kredyt należy zwracać baczną uwagę na wszelkiego rodzaju promocje, koszta odatkowe, np. związane ze wcześniejszą spłatą kredytu, czy istnieje możliwość odroczenia spłaty kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz