niedziela, 17 stycznia 2021

Pożyczki pozabankowe i firmy pożyczkowe. Kilka prostych rad

Zanim podejmiesz decyzję dotyczą pożyczki pozabankowej i firmy pożyczkowej, przeczytaj kilka porad na temat pożyczania w takich firmach pożyczkowych, tak, aby nie wpędzić się w dodatkowe kłopty finansowe.

pożyczki pozabankowe i firmy pożyczkowe

Kilka punktów, które należy przestrzegać:

1. Zastanów się głęboko nad firmami, które pobierają opłaty za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę gotówkową.

2. Nie pożyczaj od osób, firm pożyczkowych, których ogłoszenia znajdziesz na portalach ogłoszeniowych, na "słupach" i tablicach ogłoszeniowych, a które podają tylko numer telefonu komórkowego lub darmowy email (np. na google.com).

3. Wiarygodność firmy pożyczkowej możesz spradzić w internecie lub skontaktuj się ze Związkiem Firm Pożyczkowych. Dodatkowo na stronie Komisji Nadzoru Finansowego możesz się zapoznać z listą firm, które są podejrzewane o działalność parabankową bez wymaganej licencji. Nie korzystaj z oferowanych przez nie usług finansowych.

4. Nigdy nie podpisuj weksli lub oświadczeń niewspółmiernych do wysokości pożyczanych pieniędzy. Pożyczając np. 1000 zł, nie podpisuj weksla/oświadczenia na 10 000 zł.


Czy można uzyskać kredyt gotówkowy online bez wychodzenia z domu? Można. W zasadzie w każdym banku jest taka możliwość.


5. Unikaj firm, gdzie koszty pożyczenia pieniędzy na 7/15/30 dni, wynoszą ponad 50% i więcej.

6. Pożyczaj tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz.

7. Nie pożyczaj, jeżeli nie wiesz dokładnie jakie są koszty całkowite pożyczki.

8. Porównaj oferty firm pozabankowych. Sprawdź jaka jest najtańsza możliwa pożyczka - zapoznaj się z tabelą opłat, kosztów przedłużenia pożyczki, itp. Zapoznaj się z opinią innych osób, które korzystały z usług danej firmy, np. na forum pożyczkowym (tylko pamiętaj, że takie opinie są często subiektywne, a nawet pisanie na zlecenie firm pożyczkowych lub podmiotów, które zajmują się ich obsługą medialną).

9. Zanim złożysz podpis na umowie, upewnij się ile masz oddać DOKŁADNIE i w jakim terminie.

10.Nie pożyczaj, aby spłacić inne zobowiązanie. Skontaktuj się z wierzycielem i poinformuj o zaistniałych trudnościach w spłacie pożyczki. Negocjuj nowe warunki spłaty.

11. Jeżeli cokolwiek jest niezrozumiałe w umowie, masz wątpliwości - nie podpisuj jej. Domagaj się wyjaśnienia pracownika firmy, prawnika lub poproś o pomoc osobę, która ma doświadczenie w tym zakresie.

12. Przeczytaj umowę dokładnie zanim podpiszesz. Patrz pkt. 11.

13. Przestrzegaj warunki umowy pożyczki. Reguluj zobowiązanie terminowo - unikniesz dodatkowych kosztów.

14. Zadbaj o stan swoich finansów domowych, nauczyć się prawidłowo zarządzać budżetem domowym, zacznij oszczędzać tam, gdzie możesz, aby w przyszłości uniknąć korzystania z firm pożyczkowych.