poniedziałek, 5 grudnia 2016

Zanim zaczniesz pożyczać na święta

Jakie produkty znajdziesz w bankach, aby móc się zadłużyć na święta? Wybór jest całkiem duży: pożyczki i kredyty gotówkowe, debet w koncie (kredyt odnawialny) oraz karta kredytowa. W sklepach znajdziemy kredyt ratalnym, a w firmach pożyczkowych pożyczki gotówkowe. Nic, tylko brać...

zanim zaczniesz pożyczać na święta

Zły wybór produktu kredytowego, którym chcemy sfinansować świąteczne wydatki, to oczywiście większe koszty.

Drobne zakupy możemy sfinansować:

- gotówkowa: dodatkowy koszt 0 zł,
- karta kredytowa: koszt 0 zł, jeżeli uregulujemy zadłużenie w okresie bezodsetkowym (ok. 55-60 dni),
- debet w rachunku: koszt w zależności od pożyczonej kwoty, okresu na jaki pożyczamy.
- pożyczka pozabankowa: koszt w zależności od wysokości pożyczki oraz okresu na jaki pożyczamy.

Pożyczka pozabankowa jest najgorszym rozwiązaniem, z którego nie powinniśmy korzystać.

Pożyczka pozabankowa ratalna, nawet na tylko 3 miesiące, to bardzo wysoki koszt.

Chwilówka do 30 dni, nawet wówczas kiedy jest darmowa, to konieczność jej spłaty w ciągu 1 miesiąca. Pożyczając 7 grudnia na zakupy, do 7 stycznia musimy ją zwrócić. A okres poświąteczny (Boże Narodzenie, Nowy Rok), to czas, w którym będziemy wydrenowani z pieniędzy.

Zanim skorzystamy z jakiegokolwiek kredytu należy przeanalizować, czy będziemy mogli go spłacić w terminie. Realne możliwości wygospodarowania części miesięcznych dochodów na spłatę zadłużenia jest bardzo istotne. Słowo "może" dyskwalifikuje nas już na samym początku. Nawet wówczas kiedy mamy odpowiednią zdolność kredytową.

Niekoniecznie musisz brać kredyt, ale możesz komuś taki kredyt poręczyć. Zastanów się nad tym dwa razy. Poręczenie, to inaczej gwarancja dla banku, że w przypadku kiedy kredytobiorca kredytu nie spłaca, to ty jesteś zobowiązany do jego uregulowania.

Zapamiętaj:

1) Sprawdź wszystkie koszty, które związane są kredytem lub pożyczką.
2) Sprawdź wszystkie przyszłe koszty, które mogą się wiązać z umową, np.: opłaty za wydanie zaświadczenia o spłaconych ratach, opłata za zawarcie aneksu do umowy, opłata za możliwość prolongaty spłaty kredytu (tzw. wakacje kredytowe), opaty za wcześniejszą spłatę zadłużenia, itp.
3) Negocjuj warunku umowy, być może uda się tobie uzyskać jeszcze lepsze warunki kredytowe.
4) Najważniejsze warunki muszą być zawarte w umowie, najlepiej aby odnośniki nie prowadziły do regulacji lub tabeli opłat i prowizji. Tabela opłat może się bowiem zmienić w trakcie spłaty zobowiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz